• Innowacja pedagogiczna " Z baśniami zwiedzamy Polskę"

         

        „Z baśniami zwiedzamy Polskę” to tytuł innowacji realizowanej w klasach pierwszych naszej szkoły. Co miesiąc nasi najmłodsi uczniowie wyruszają w podróż, aby poznać najpiękniejsze legendy i baśnie polskie. W październiku poznawaliśmy legendę o Warsie i Sawie. Dzieci oprócz wysłuchania treści i obejrzenia rysunkowej wersji legendy wykonywały również ciekawe zadania. Jedno z trudniejszych pytań naszych małych ciekawskich brzmiało: A jak nazywa się pan syrena?

    •  

      Innowacja pedagogiczna "Zeszyt online"

      realizowana w roku szkolnym 2021/2022 w klasach piątych


        „Zeszyt online” to projekt realizowany przez Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Ten rok szkolny był kontynuacją współpracy naszej szkoły z Politechniką Warszawską, która poszerzyła swoją ofertę i dostosowała do uczniów klas piątych.
      Innowacja trwała w naszej szkole  cały rok szkolny i brały udział wszystkie klasy piąte, które poznały już ten rodzaj pracy w poprzedniej klasie. W tym roku z programu korzystałyśmy w miarę potrzeb, szczególnie podczas lekcji geometrii. Ogromną zaletą  programu było wykorzystanie sztucznej inteligencji do personalizacji procesu nauki.  Program jest tak skonstruowany, że daje wsparcie uczniom mającym trudności z samodzielnym rozwiązywaniem zadań matematycznych, a uczniom zdolnym podsuwa zadania, które mogą ich przygotować nawet do olimpiady przedmiotowej.
          Praca w zeszycie online zastąpiła tradycyjne zadania domowe w czasie zdalnego nauczania lub była ciekawą alternatywą do pracy z uczniem w czasie nauki stacjonarnej. Realizowane przez uczniów zagadnienia pokrywały się z programem nauczania matematyki w klasach piątych oraz  z treścią podręcznika GWO.
          Dzięki nowoczesnej technologii otrzymywałyśmy informację zwrotną, która zawierała szczegóły procesu uczenia się każdego ucznia. Umożliwiło to diagnozowanie problemów i potrzeb każdego dziecka indywidualnie, szczególnie w czasie pracy na odległość. Narzędzie to pozwala na postępy ucznia tylko wtedy, gdy pracuje w „Zeszycie online” samodzielnie.  
          Efektem takiej formy pracy było zaangażowanie uczniów i monitorowanie jego postępów.  Nam, nauczycielkom, dało narzędzie zdecydowanie ułatwiające kształtowanie prawidłowych nawyków w uczeniu się matematyki oraz ułatwiło ocenianie pracy ucznia na bieżąco. Nowa forma  realizacji zagadnień programowych wpłynęła na urozmaicenie procesu nauczania. Była atrakcyjna pod względem wizualnym, merytorycznym i praktycznym. Mamy nadzieję, że „Zeszyt online” na stałe pozostanie narzędziem dydaktycznym, z którego  korzystać będziemy w naszej szkole.

       

       

      Innowację realizowały:
      Zofia Cichy i Agnieszka Honkisz

       

       

       
    • Innowacja matematyczna SENSOMAT

       


      W roku szkolnym 2019/2020 w klasach pierwszych prowadzona była Innowacja pedagogiczna z matematyki

      SENSOMAT "czyli sensoryczna nauka matematyki”.
       

      Czas trwania innowacji: od października do maja, ale ze względu na zawieszenie zajęć w szkołach od marca, część założonych zadań została przełożona na następny rok szkolny, z dostosowaniem dowieku dzieci.

      Celem naszej innowacji było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów poprzez czynnościowe, wielozmysłowe i zabawowe podejście do problemów matematycznych. Podczas naszej
      innowacji dzieci mogły 
      „poczuć” matematykę wszystkimi zmysłami.


      Uczyliśmy się trudnej sztuki matematycznej poprzez zabawę i zmysły: smak,dotyk, wzrok, słuch. Smakowaliśmy, dotykaliśmy, oglądaliśmy,doświadczaliśmy, układaliśmy, segregowaliśmy, liczyliśmy, tworzyliśmy i.................. matematykastała się łatwiejsza :-)


      Słyszałem
      i zapomniałem.


      Widziałem
      i zapamiętałem.


      Zrobiłem
      i zrozumiałem.”


      Konfucjusz



      Innowacja
      będzie kontynuowana w roku szkolnym 2020/2021 
      w klasach drugich.

      Zapraszamy
      do obejrzenia krótkiej prezentacji z tego roku.

    •  

       

      PODSUMOWANIE INNOWACJI PRZYRODNICZNEJ "UCZEŃ AKTYWNY ODKRYWCA" 

       

    •  

       

       

      SENSORYCZNA NAUKA MATEMATYKI "SENSOMAT"

       

      Klasy trzecie w ramach Innowacji Sensoryczna nauka matematyki SENSOMAT – nauka poprzez zmysły i zabawę rozwijali tym razem zmysł wyobraźni, logicznego myślenia, spostrzegawczości i oczywiście sprawność liczenia poprzez zabawy i gry matematyczne, rozwiązywanie łamigłówek logiczno-matematycznych.

      Bawiąc się można się wiele nauczyć :-)

       Zobaczcie sami :-)

    •  

       

       

      PODSUMOWANIE INNOWACJI PRZYRODNICZEJ "UCZEŃ AKTYWNY ODKRYWCA"

       

      Innowacja była realizowana podczas nauki przedmiotów przyrodniczych w klasach IV-VIII.

      Cele ogólne innowacji:
       - rozwijanie chęci poznawczych uczniów,
      - rozbudzenie zainteresowania naukami przyrodniczymi,
      - uczenie kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów,
      - prezentowanie własnych wyników obserwacji, eksperymentów i przemyśleń,
      - wykorzystanie wiedzy w praktyce życia codziennego

      Przykładowe metody realizacji innowacji:
      - Projekt „ Idealny pasożyt”
      - Tworzenie modeli profili glebowych
      - Zajęcia terenowe „ Rozpoznawanie mchów, skrzypów i paproci”
      - Zajęcia laboratoryjne – „Tworzymy mydła i żelki na bazie agaru"
      - Tworzenie dziennika obserwacji pogody
      - Hodowla zwierząt w pracowni przyrodniczej

    •  

       

       

      SPRAWOZDANIE Z INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ Z MATEMATYKI REALIZOWANEJ W KLASACH VII-VIII

      "OTOCZENI PROCENTAMI"

       
         Głównym założeniem innowacji było pokazanie uczniom, że można zadnia matematyczne wykorzystywać w sytuacjach niestandardowych, nie tylko matematycznie. Prace przy realizacji projektu pozwoliły uczniom m.in. na samodzielną pracę, pracę w grupach, pracę z rodzicami oraz dogłębnym zbadaniu zjawiska procentów w życiu codziennym i otaczającej rzeczywistości.
       
          Uczniowie mogli  samodzielnie  odkrywać, wykazywać się kreatywnością w rozwiązywaniu problemów matematycznych. Sięgali przede wszystkim po przykłady zastosowania matematyki w życiu codziennym.
       

        Projekt polegał na dokładnym i szczegółowym zaplanowaniu działań. Począwszy od przedstawienie celów projektu, zawarcie kontraktu z uczniami, ustalenie terminów spotkań, podział uczniów na zespoły, wybór liderów zespołów.
      Wzmocnione zostały również działania ekologiczne według pomysłów zespołów.
      Grupy dokonały podsumowania całościowego projektu.

      Korzyści z przeprowadzonej innowacji to miedzy innymi:

      1. Umiejętność planowania pracy
      2. Korzystania z różnych źródeł informacji
      3. Wykorzystania wiedzy matematycznej do obliczeń procentowych
      4. Wyciągania wniosków
      5. W pracy grupowej podejmowania decyzji
      6. Wyrażania własnych ocen i opinii
      7. Obrony własnego zdania
      8. Prezentowania własnej pracy i jej obrona

       

      Autorki: Agnieszka Honkisz, Zofia Cichy, Maria Stolecka

       

       
    •  

       

       

      SPRAWOZDANIE Z INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ "CZY TU JEST BŁĄD? - ZAPROSZENIE DO DYSKUSJI"

       

      Głównym celem innowacji było rozbudzanie ciekawości edukacyjnej, kształcenie umiejętności logicznego myślenia oraz nauki argumentowania, krytycznego myślenia w odkrywaniu sposobu rozwiązania problemu matematycznego. Rozwiązywanie zadań problemowych uczy stawiania hipotez, wyrabia nawyk podejrzliwego podchodzenia do wyników i rozwiązań. Wzmacnia poczucie własnej wartości i akceptowania błędu, jako normalnego elementu procesu myślenia. Pokazuje uczniowi, że warto wyciągać wnioski z pomyłek i wykorzystać błąd do kreatywnego poszukiwania rozwiązań.

       

        Osiągnięto to poprzez zastosowanie na lekcjach różnych gier logicznych, domin matematycznych, prac manualnych, zestawów zadań oraz stawiając pytania problemowe.

       

        W ramach prowadzonych działań uczniowie wzięli udział w następujących przedsięwzięciach: Dzień Tabliczki Mnożenia, Dzień Matematyki pod hasłem „Matematyka, to jakiś kosmos”, Dzień Liczby Pi, Dzień Projektów Przedmiotowych oraz konkursach przedmiotowych. Zrealizowano wiele projektów edukacyjnych m. in. ludzik kątowy, obrazek z figur płaskich, zabawa z tangramem, modele figur przestrzennych z papieru i złączek. Działania te umożliwiły uczniom prezentację swoich umiejętności matematycznych oraz pobudziły ich kreatywność.

       

        Wszystkie podjęte działania przyczyniły się do podniesienia świadomości edukacyjnej uczniów oraz rozwijania kompetencji, takich jak: innowacyjność
      i przedsiębiorczość.

       

      Nauczycielki matematyki:
      Agnieszka Honkisz, Zofia Cichy, Maria Stolecka

       

       

    • MY BRIDGE OF CULTURE - PROJEKT e-TWINNING

       

      Ebru Uysal Yasoglu – założyciel – Turcja

      Członkowie / kraje partnerskie:

      Havva Karaman – Turcja

      Miriam Cotter - Irlandia

      Magdalena Broniarczyk – Polska

      Maria Jose Martinez Lopez- Hiszpania



      Projekt miał na celu nawiązanie znajomości  między uczniami partnerskimi i poszerzenie wiedzy uczniów na temat różnych kultur, stylów życia, codziennych czynności itp. Podstawową ideą projektu jest również rozwijanie umiejętności językowych uczniów.

      - nawiązanie znajomości

      - rozwijanie umiejętności komunikowania się w języku obcym, dzielenia się informacjami i współpracy wirtualnej

      - podniesienie umiejętności uczniów w zakresie ICT, zrozumienia i wiedzy o krajach i kulturach europejskich w celu rozwijania komunikacji międzykulturowej.

      - dzielenie się pomysłami na temat ich stylu życia, edukacji, nawyków, codziennych czynności, nawyków żywieniowych, uroczystości kulturalnych, życia szkolnego i hobby

      Uczniowie  mogli nawiązać nowe znajomości z różnych narodów i regionów, oraz rozwijać swoje umiejętności komunikowania się w języku obcym i dzielenia się informacjami. Doskonalili umiejętności w zakresie ICT, zrozumienie i znajomość krajów i kultur europejskich w celu rozwoju komunikacji międzykulturowej.

    •  

       

       

      INNOWACJA PEDAGOGICZNA Z MATEMATYKI "SENSOMAT"- PODSUMOWANIE

       

      W roku szkolnym 2021/2022 w klasach trzecich prowadzona była kontynuacja Innowacji pedagogicznej z matematyki 
      „Sensoryczna nauka matematyki - SENSOMAT”.
       
       "Słyszałem i zapomniałem.
      Widziałem i zapamiętałem.
      Zrobiłem i zrozumiałem".
       
      Konfucjusz
       
      Celem naszej innowacji było: rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów poprzez czynnościowe, wielozmysłowe i zabawowe podejście do problemów matematycznych.
       

      Poprzez naszą innowację dostarczyliśmy dzieciom  różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów  i poszerzyliśmy świat ich doznań. Rozbudziliśmy  zainteresowania matematyczne dzieci, umiejętność wykonywania podstawowych działań arytmetycznych, rozwinęliśmy umiejętność logicznego myślenia, samodzielność, aktywność twórczą. Kształtowaliśmy pozytywne nastawienie do podejmowania wysiłku intelektualnego oraz postawę dociekliwości. Rozwijaliśmy umiejętność pracy w grupie. Poznawaliśmy pojęcia i treści matematyczne poprzez praktyczne działanie – zabawy i gry matematyczne.
      Jako formę podsumowania innowacji z tego roku, zrobiono zajęcia z wybranymi klasami (2a i 2b),  w celu „polubienia matematyki”, pokazania im, że matematyka nie musi być nudna, ani trudna. Uczniowie z klas 3a, 3b i 3c pokazali im świat matematyki poprzez wybrane gry i zabawy matematyczne.
      Uczniowie klas drugich bardzo aktywnie i chętnie uczestniczyli w tych zajęciach,
      co tylko potwierdza fakt, że zdobywanie wiedzy matematycznej poprzez zabawę i zmysły jest ciekawe i efektywne.

       

    •  

       

      PODSUMOWANIE INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO DLA KLAS IV-VIII 

      "ZDROWE JADŁO"

       

      Realizacja działań w ramach innowacji przebiegała na dwóch poziomach:

      - na terenie szkoły - pogadanki na temat zdrowego żywienia, prezentowanie raz w tygodniu przez chętnych uczniów zdrowych śniadań przygotowanych własnoręcznie w domu (za zdrowe, zbilansowane śniadanie otrzymywali  punkty), spotkanie z dietetykiem w szkole.
      - poza terenem szkoły - oglądanie materiałów wysyłanych na gmaila o zdrowym żywieniu, samodzielne przygotowywanie zdrowych drugich śniadań.


      Celem innowacji było:
      - nabywania nowych umiejętności, stwarzanie w szkole atmosfery wskazującej na promocję zdrowia.  
      - zwiększanie i rozszerzanie wiedzy o zdrowym żywieniu.
      - praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy z zakresu zdrowego odżywiania się.
      - kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie oraz zdrowie.  
      - zachęcanie do wyboru zdrowego stylu życia
      - kształtowanie czynnej postawy w zapobieganiu chorobom.
      - nabywanie umiejętności samodzielnego przygotowywania posiłków zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania, higieny i bezpieczeństwa.


      Oceny podjętych działań dokonano poprzez:
      - analiza przyniesionych śniadań do szkoły.
      - rozmowy indywidualne z uczniami.
      - ocenę zaangażowania i aktywności uczniów w zadanie przygotowania i noszenia do szkoły  zdrowego drugiego śniadania.
      - prezentowanie przyniesionych śniadań.


      Wnioski
           Analizując wyniki sprawdzania przynoszonych śniadań przez uczniów klas 4-8 okazuje się, że klasy młodsze bardziej przywiązywały uwagę do jakości swoich śniadań, im uczniowie starsi tym było gorzej. Uczniowie starsi posiadają wiedzę na temat zdrowego żywienia ale nie zawsze ją stosują.

    •  
       
       
      SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI INNOWACJI POLONISTYCZNEJ
      "OD PIÓR DO KLAWIATUR!"
      rok szkolny 2021/2022

       

       

      O innowacji

      Innowacja pedagogiczna z języka polskiego „Od piór do klawiatur” skierowana była do uczniów klas siódmych i ósmych. Realizowane zagadnienia zostały opracowane w oparciu
      o podstawę programową kształcenia ogólnego dla II etapu oraz są zgodne z priorytetowymi na rok szkolny 2021/2022 r. kompetencjami kluczowymi:  bezpieczne i efektywne korzystanie
      z technologii cyfrowych oraz przedsiębiorczość.

      W ramach innowacji uczniowie mieli za zadanie  utworzenie wspólnej powieści w formie blogu fikcyjnego bohatera (różne formy wypowiedzi, autorskie materiały graficzne). Ostatecznie uczniowie zdecydowali się na założenie wspólnego Classroomu w platformie Google Workspace. Wspólnie stworzyli opowiadanie, które pisali w Formularzach Google.

      Projekt miał na celu:
      − rozwijanie kreatywności,
      − rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia,
      – rozwijanie sprawności językowej, poprawę poziomu wypowiedzi pisemnych,
      − rozwijanie samodzielności i umiejętności związanych z organizacją własnej pracy,
      – rozwijanie kompetencji językowych.

      Działania
      Nauczyciele zainicjowali pierwsze spotkanie oraz zaplanowali harmonogram pracy. Uczniowie sami tworzyli własne akapity tekstu według wcześniej omówionego planu wydarzeń. Musieli na czas wywiązywać się ze swojego zadania, ponieważ ich opóźnienie powodowało spowolnienie pracy całego zespołu. Następnie nauczyciele spotykali się i pełnili funkcję edytorów opowiadania, nie ingerowali w zakres tematu ani treści.

      Podsumowanie
      Dzięki innowacji uczniowie mogli podzielić się z innymi swoimi preferencjami, jeśli chodzi
      o treści, które lubią tworzyć. Prezentowali nie tylko swoje umiejętności pisarskie, ale ćwiczyli też pracę w grupie oraz kształtowali odpowiedzialność za każdego członka zespołu. Nawet wielu uczniów, nie przejawiających zainteresowań przedmiotem, dołączyło do projektu.

      Uczniowie, doceniali wkład pracy innych i wysiłek włożony w przygotowanie pracy. Po dokonaniu analizy samoocen uczniów okazało się, że w wielu przypadkach napisanie własnego fragmentu było dla nich bardzo trudne, jednak poradzenie sobie z tym zadaniem dało ogrom satysfakcji.  

      Wdrożona innowacja okazała się być bardzo dobrym posunięciem, a wszystkie założone cele zostały osiągnięte. W trakcie roku szkolnego działania i zadania zmieniały się na bieżąco. Wynikało to z faktu, iż uczniowie musieli spotykać się po zajęciach lekcyjnych i to w formie online. Nie wszyscy uczestniczyli w każdym spotkaniu. Mimo utrudnień powstała spójna, wspólna praca.

       

       
      Autorki:
      Kinga Frank
      Ewelina Rozmus
      Małgorzata Szulc
      Małgorzata Dziemidok

      Joanna Kamer
    • SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI INNOWACJI POLONISTYCZNEJ 

      "LEKTURA WYBRANA"
       


      O innowacji

      Innowacja pedagogiczna z języka polskiego „Lektura wybrana” skierowana była do uczniów klas szóstych. Realizowane zagadnienia zostały opracowane w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego dla II etapu oraz są zgodne z priorytetowymi na rok szkolny 2021/2022 r. kompetencjami kluczowymi:  bezpieczne i efektywne korzystanie
      z technologii cyfrowych oraz przedsiębiorczość.

      W ramach innowacji uczniowie mieli prezentować na forum klasy wybraną przez siebie książkę (spoza listy lektur obowiązkowych), zaprojektować według własnego pomysłu jej okładkę oraz przygotować krzyżówkę, której pytania będą dotyczyć treści wybranej książki.

      Projekt miał na celu:
      − kształtowanie umiejętności wystąpień publicznych,
      − rozwijanie kreatywności,
      − rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia oraz wyrażania własnych refleksji dotyczących tekstów kultury,
      – rozwijanie sprawności językowej, poprawę poziomu wypowiedzi ustnych,
      − rozwijanie samodzielności i umiejętności związanych z organizacją własnej pracy,
      – wzrost czytelnictwa.

      Działania
      Nauczyciele podczas prowadzenia zajęć języka polskiego w roku szkolnym 2021/2022 zwracali szczególną uwagę na rozwijanie umiejętności określania tematyki oraz problematyki utworu, nazywania wrażeń, jakie wzbudza czytany tekst, przedstawiania własnego rozumienia utworu wraz z uzasadnieniem.
      Prezentacje były poprzedzone lekcjami dotyczącymi przygotowania wystąpienia publicznego. Uczniowie dowiadywali się, jakie elementy powinno zawierać ich wystąpienie, jak można je uatrakcyjnić, jak budować wypowiedź, co warto zrobić, by podczas prezentacji poradzić sobie ze stresem.
      Prezentacje odbywały się w maju i czerwcu. Na miesiąc przed prezentacją uczniowie podawali nauczycielom tytuły książek, które będą omawiać, cały czas indywidualnie konsultowali swoje pomysły na wystąpienie.

      Podsumowanie
      Dzięki innowacji uczniowie mogli podzielić się z innymi swoimi preferencjami czytelniczymi. Prezentowali nie tylko książki beletrystyczne, ale także biograficzne, popularnonaukowe czy komiksy. Nawet wielu uczniów nie przejawiających zainteresowań przedmiotem, nie odmówiło udziału w projekcie (swoje wystąpienia przygotowało 91% uczniów objętych innowacją).

      Uczniowie byli zainteresowani wystąpieniami kolegów, chętnie zadawali pytania dotyczące lektur, doceniali wkład pracy innych i wysiłek włożony w przygotowanie wystąpienia. Po dokonaniu analizy samoocen uczniów okazało się, że w wielu przypadkach wystąpienie było dla nich bardzo stresujące, jednak poradzenie sobie ze stresem, opanowanie go na tyle, by nie wpływał na jakość wystąpienia, było przyczyną ogromnej satysfakcji.  

      Wdrożona innowacja okazała się być bardzo dobrym posunięciem, a wszystkie założone cele zostały osiągnięte. Biorąc pod uwagę chęci i zaangażowanie w zajęcia większości uczniów oraz zainteresowanie omawianymi lekturami można mieć przeświadczenie, że apetyt czytelniczy uczniów został rozbudzony. Z kolei świadomość tego, że można poradzić sobie
      z wystąpieniem publicznym, że może dostarczyć ono pozytywnych wrażeń, że odczuwać z tego powodu satysfakcję, pozytywnie zmotywuje uczniów do podejmowania kolejnych tego typu wyzwań. Innowacja nie będzie kontynuowana w kolejnym roku szkolnym, ponieważ uczniowie świetnie zaznajomili się już z jej formułą i liczą na nowe wyzwania. 

       

      Autorzy:
      Kinga Frank
      Ewelina Rozmus
      Małgorzata Szulc

    • SPRAWOZDANIE Z INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ Z MATEMATYKI REALIZOWANEJ W KLASACH IV-VIII "MATtalent"

      rok szkolny 2020/2021

       

    •  

       

      SPRAWOZDANIE Z INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ "ZESZYT ONLINE" REALIZOWANEJ W KLASACH IV

      rok szkolny 2020/2021

    •  

      INNOWACJA MATEMATYCZNA "SENSOMAT"

       

      W roku szkolnym 2020/2021 w klasach drugich kontynuowana była
      Innowacja pedagogiczna z matematyki „SENSOMAT, czyli sensoryczna nauka matematyki”.

      Czas trwania innowacji: od października do maja

      Celem naszej innowacji było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień
      matematycznych uczniów poprzez czynnościowe, wielozmysłowe
      i zabawowe podejście do problemów matematycznych.

      Poprzez naszą innowację dostarczyliśmy dzieciom różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów i poszerzyliśmy świat ich doznań. Rozbudziliśmy zainteresowania matematyczne dzieci, umiejętność wykonywania działań arytmetycznych, rozwinęliśmy umiejętność logicznego myślenia, samodzielność czy aktywność twórczą. Poznawaliśmy pojęcia i treści matematyczne poprzez praktyczne działanie.
      Na koniec dzieci miały możliwość sprawdzenia swojej wiedzy, przechodząc przez matematyczne stacje zadaniowe (Escape room).

       

                                                          „Słyszałem i zapomniałem.
                                                                            Widziałem i zapamiętałem.
                                                                              Zrobiłem i zrozumiałem.”
                                                                                                         Konfucjusz



      Innowacja będzie kontynuowana w roku szkolnym 2021/2022
      w klasach trzecich.

      Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji z tego roku.

    •  

      PODSUMOWANIE INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ

      W NAUCZANIU PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

      w roku szkolnym 2020/2021

      realizowanej przez 

      Spółdzielnię Uczniowską BALBINKA - SKLEPIK SZKOLNY

      prowadzoną przez p. Marię Stolecką

       

      GŁÓWNYM ZAŁOŻENIE innowacji było przygotowanie uczniów do planowania swojej przyszłości oraz do aktywności zawodowej w formie pracy najemnej lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
      Posiadającemu tę wiedzę uczniowi pokazano, jak – realizując indywidualne cele ekonomiczne – być przedsiębiorczym, a zarazem społecznie odpowiedzialnym w swych dążeniach i działaniach.
      Innowacja rozwijała zainteresowania uczniów handlem, działalnością usługową i oparta byłą na pracy Sklepiku Szkolnego BALBINKA. Przez uczestnictwo w pracy sklepiku młody człowiek mógł uczyć się przedsiębiorczości, odpowiedzialności, uczciwości, dobrego gospodarowania, szacunku dla uczciwie zarobionych pieniędzy, a nade wszystko pracy zespołowej i zbiorowej zaradności.


      Dzięki zaangażowaniu w pracę w sklepiku szkolnym uczeń:
      - poznał reguły i mechanizmy funkcjonujące w handlu;

      - swobodne operował podstawowymi terminami i pojęciami związanymi z ekonomią i handlem;

      - bezinteresowne działał na rzecz innych;

      - nabył umiejętność prowadzenia działalności handlowej;

      - uczył się samodzielności w myśleniu, działaniu, ocenie; - uczył się odpowiedzialności, rzetelności, obowiązkowości;

      - był gotowy do współpracy i współdziałania (organizacja konkursów: LOGO sklepiku szkolnego, ZDROWO JEM);

      - pogłębiał poczucie własnej wartości i przydatności dla społeczeństwa szkolnego.

    •  

       

      PODSUMOWANIE INNOWACJI 

      "WSPOMAGANIE ROZWOJU DZIECI"

      SZKOLNY PROGRAM ĆWICZEŃ INTEGRUJĄCYCH

       

    •  

       

      INNOWACJA MATEMATYCZNA "SENSOMAT"

       

      W roku szkolnym 2019/2020 w klasach pierwszych prowadzona była Innowacja pedagogiczna z matematyki

      SENSOMAT, czyli sensoryczna nauka matematyki”.

      Czastrwania innowacji: od października do maja, ale ze względu na zawieszenie zajęć w szkołach od marca, część założonych zadań została przełożona na następny rok szkolny, z dostosowaniem do wieku dzieci.


      Celem naszej innowacji było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień matematycznych uczniów poprzez czynnościowe, wielozmysłowe i zabawowe podejście do problemów matematycznych. Podczas naszej innowacji dzieci mogły „poczuć” matematykę wszystkimi zmysłami.

      Uczyliśmy się trudnej sztuki matematycznej poprzez zabawę i zmysły: smak, dotyk, wzrok, słuch. Smakowaliśmy, dotykaliśmy, oglądaliśmy, doświadczaliśmy, układaliśmy, segregowaliśmy, liczyliśmy, tworzyliśmy i.................. matematyka stała się łatwiejsza :-)



      Słyszałem
      i zapomniałem.

      Widziałem
      i zapamiętałem.

      Zrobiłem
      i zrozumiałem.”


      Konfucjusz



      Innowacja będzie kontynuowana w roku szkolnym 2020/2021 w klasach drugich.


      Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji z tego roku.

    •  

       

      PODSUMOWANIE INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ PROWADZONEJ NA LEKCJACH MATEMATYKIW KLASACH IV-VI
      „MATtalent”

       

    •  

       

      INNOWACJA PEDAGOGICZNA Z DORADZTWA ZAWODOWEGO

      "KIEDY PÓJDĘ W ŚWIAT"  

       

    •  

       

       

      INNOWACJA PEDAGOGICZNA " Z GODZINĄ KODOWANIA"

       

    •  

       

       

      MATEMATYKA WOKÓŁ NAS - INNOWACYJNE DZIAŁANIA

      w roku szkolnym 2017/2018